Odpowiedzialność siatkarza za obstawianie meczów

12.03.2018, Rzeszów

Siatkarz może odpowiadać za obstawianie meczów u bukmachera na podstawie przepisów dyscyplinarnych.

Odpowiedzialność siatkarza za obstawianie meczów nie jest wprost zdefiniowana w Przepisach Dyscyplinarnych Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Co za tym idzie, takie działanie nie jest wprost zabronione przez organizatora rozgrywek.

Jednakże, siatkarz, który obstawił mecze u bukmachera, zwłaszcza te ze swoim udziałem, może odpowiadać na podstawie innych przepisów dyscyplinarnych.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na § 33 Przepisów Dyscyplinarnych PZPS. Przepis ten stanowi, że „W przypadku wulgarnego lub obelżywego zachowania, oraz innego zachowania niezgodnego z dobrymi obyczajami lub zasadami współżycia społecznego, innego niż określone w § 32 (…) Zawodnik, członek Sztabu Szkoleniowego, Sędzia lub Działacz Sportowy podlega karze upomnienia albo nagany albo karze pieniężnej w wysokości od 500 złotych do 5.000 złotych oraz karze okresowego zawieszenia w prawach na okres do 6 miesięcy.” Co więcej, jeżeli czyn ten dotyczy Zawodów lub Wydarzenia Towarzyszącego Ligi Zawodowej, sprawca podlega karze upomnienia albo nagany albo kary pieniężnej w wysokości od 1.000 złotych do 10.000 złotych oraz karze okresowego zawieszenia w prawach na okres do 12 miesięcy. Jest to kara dwukrotnie wyższa, niż dla zawodnika nie uczestniczącego w lidze zawodowej. Siatkarz może być zawieszony też na 1-6 meczów.

Obstawianie meczów, w których bierze udział zawodnik, może być uznane za postępowanie niezgodne z dobrymi obyczajami. Spowodowane jest to faktem, że siatkarz taki podważa zaufanie widzów i sponsorów do Ligi. Wątpliwe są też motywacje moralne takiego gracza, który przedkłada nad zwycięstwo swojej drużyny swój prywatny interes.

Zastosowanie może mieć również § 45 Przepisów Dyscyplinarnych. Stanowi on, że W przypadku celowej przegranej w Zawodach Klub podlega karze do 25.000 złotych, natomiast Zawodnicy, Członkowie Sztabu Szkoleniowego – indywidualnie – karze pieniężnej do 7.500 złotych lub karze okresowego zawieszenia w prawach. Kara tak jest dwukrotnie wyższa, jeżeli delikt popełni w zawodach Ligi Zawodowej.

Co za tym idzie, jeżeli zawodnik zostanie przyłapany na tym, że obstawił swój mecz, a następnie mecz taki został przegrany, to w razie wykazania zamiaru przegrania zawodów, siatkarz będzie odpowiadał z powyższego deliktu dyscyplinarnego.

Warto zauważyć, że możliwe jest popełnienie dwóch deliktów jednocześnie, co skutkować będzie zastosowanie przepisu, określającego najwyższą karę.

Co ważne, ukaranie na podstawie przepisów dyscyplinarnych nie zwalnia z odpowiedzialności karnej ani odpowiedzialności odszkodowawczej.

 

kontakt

Zadaj nam pytanie za pomocą formularza kontaktowego, lub umów się na spotkanie w siedzibie naszej Kancelarii w Rzeszowie.