W Polsce, konsumenci posiadają szereg uprawnień, związanych z zakupem towaru przez internet.
Najważniejszym z nich jest bez wątpienia możliwość odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, bez wykazywania przyczyny, z jakiej rezygnuje z zakupu.
Co istotne z praktycznego punktu widzenia, w powyższym terminie wystarczy wysłać jedynie samo oświadczenie o odstąpieniu od umowy – sam towar można odesłać później, jednakże, z przyczyn ekonomicznych, zasadnym jest wysłanie towaru jednocześnie z oświadczeniem – po prostu płacimy za jedną przesyłkę.
Jako Kupujący, możesz domagać się zwrotu pieniędzy, jakie zapłacił na wymarzony telefon, kosmetyki itd. Jednak, za przesłanie odstąpienia i towaru klient płaci już z własnej kieszeni.
W oświadczeniu należy podać dokładną nazwę towaru, datę jego nabycia, oraz wskazać formę zwrotu pieniędzy. Może to być przelew albo przekaz pocztowy. Należy też dołączyć dowód zakupu – paragon, fakturę, potwierdzenie przelewu.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy towar może być zwrócony na powyższych zasadach.
Przede wszystkim, nie zwrócimy towaru, gdy dokonamy zgody na zrzeknięcie się prawa do odstąpienia od umowy. Nie oddamy też m. in.:
Takiemu zwrotowi nie podlegają także nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu. Na przykład, jeśli zamówiłeś szyty na miarę garnitur, to nie skorzystasz z opisywanego uprawnienia.
Dokładnie taka sama sytuacja będzie miała miejsce przy zakupie płyty CD, którą otworzysz.
Zadaj nam pytanie za pomocą formularza kontaktowego, lub umów się na spotkanie w siedzibie naszej Kancelarii w Rzeszowie.