Wniosek o ponowne przeliczenie wysokości emerytury

12.07.2018, Rzeszów

Czy wiesz, że senior z Twojej rodziny może mieć zaniżoną wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS? Można się w takiej sytuacji zwrócić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości emerytury!

Niższe emerytury to efekt tzw. dochodu zerowego, jaki Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmował przez lata przy wypłacaniu emerytury.

Miało to miejsce w sytuacji, kiedy ZUS przyjął brak dochodu, nie dysponując dokumentami potwierdzającymi, ile emeryci zarabiali w wybranych latach pracy. Nie dysponując stosowną dokumentacją, ZUS przyjmował, że emeryt w ogóle w tamtym okresie nie pracował, i wypłacał zaniżone emerytury.

Polacy mogą zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie wysokości emerytury poprzez wyliczenie kapitału początkowego lub samego świadczenia.

Dzieje się to tylko na wniosek – ZUS sam z siebie nie może przeliczyć emerytur Polaków.

O przeliczenie emerytury z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego mogą wystąpić jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Kwotę minimalnego wynagrodzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie za okresy, w których pracownik pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek macierzyński, chorobowy i opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

ZUS nie przyjmie minimalnego wynagrodzenia:

  • za okresy, w których pracownik nie otrzymywał wynagrodzenia, np. był na bezpłatnym urlopie;
  • za czas pozostawania bez pracy, które zostały zaliczone jako okresy ubezpieczenia osobie przywróconej do pracy na podstawie wyroku sądu.

Nie ma specjalnego wzoru wniosku do wypełnienia – wystarczy napisać pismo z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia za okresy dotychczas traktowane jako zerowe.

Informację o tzw. okresach zerowych można znaleźć w załączniku decyzji o przyznaniu emerytury.

Trzeba podkreślić, że problem może dotyczyć zwłaszcza kobiet. Dopiero od 1999 r. urlop wychowawczy traktowany jest jako okres składkowy. Wcześniej, ZUS traktował ten czas jako lata nieskładkowe.

Można, choć nie trzeba, zgłosić odpowiednie dowody – dokumenty, świadków, stosowne wyliczenia. Z pewnością wzmocni to argumentację seniora.

Warto więc poruszyć ten temat wśród swoich bliskich – być może w rzeczywistości przysługuje im choć odrobinę wyższa emerytura, niż dotychczasowa.

 

 

kontakt

Zadaj nam pytanie za pomocą formularza kontaktowego, lub umów się na spotkanie w siedzibie naszej Kancelarii w Rzeszowie.