Zasiłek opiekuńczy w razie protestu nauczycieli

5.04.2019, Rzeszów

Zbliża się protest nauczycieli, a Ty nie wiesz, jakie przysługują Ci prawa? Sprawdź!

Nie masz z kim zostawić dziecka, jeśli nauczyciele będą protestować? Możesz sam zająć się potomkiem, a ZUS wypłaci Ci tak zwany zasiłek opiekuńczy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podał, że z zasiłku opiekuńczego może skorzystać pracownik zwolniony od wykonywania pracy. Ma to miejsce w sytuacji, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza jego dziecko.

Zasiłek ZUS wypłaci temu z rodzicowi, który o to wystąpi. Jego wysokość to 80% wynagrodzenia, i przysługuje przez maksymalnie 60 dni, jeżeli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14. Odnosi się to też do dziecka niepełnosprawnego w tym wieku. Z kolei, na dziecko powyżej 14 roku życia lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. 

Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, zasiłek przysługuje przez 30 dni. 

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek wraz z oświadczeniem o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Zasiłek przysługuje, gdy o zamknięciu placówki rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, wtedy wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy. W sytuacji jednak, kiedy prowadzi działalność gospodarczą, wniosek składaj bezpośrednio w ZUS. Osoby, które mają założone indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u, wniosek mogą złożyć online.

kontakt

Zadaj nam pytanie za pomocą formularza kontaktowego, lub umów się na spotkanie w siedzibie naszej Kancelarii w Rzeszowie.